Remadays Warsaw 2023: prezentacja przemysłowych rozwiązań inkjetowych Agfa

Firma Agfa po raz kolejny znajdzie się wśród wystawców targów branży poligraficznej i reklamowej RemaDays Warsaw, których tegoroczna edycja odbędzie się na terenach wystawienniczych Ptak Warsaw Expo w dniach 1-3 lutego. Na stoisku nr F3.25a w hali F, w dużej mierze wykonanym z udziałem rozwiązań technologicznych Agfa, promowana będzie jej stale rozbudowywana oferta w obszarze przemysłowego druku inkjetowego. Targi RemaDays Warsaw będą też pierwszą lokalną imprezą branżową, w której firma weźmie udział jako właściciel marki Inca (jej przejęcie miało miejsce w 1. połowie 2022 roku). Na stoisku znajdą się też liczne próbki wydruków i przedmiotów zadrukowanych na maszynach z oferty Agfa, m.in. z serii Jeti Tauro, Inca Onset i Anapurna. Promowane będzie też sztandarowe oprogramowanie workflow, dedykowane cyfrowej produkcji wielkoformatowej – Asanti.

– Z niecierpliwością czekamy na tegoroczną edycję targów RemaDays Warsaw, które tradycyjnie już otwierają kalendarz dużych wydarzeń branżowych w naszym kraju – mówi Adriana Piotrowska, Sales Manager Inkjet w polskim oddziale Agfa. – Będzie to dla nas wyjątkowa impreza z kilku względów. Pojawimy się na niej po raz pierwszy od przejęcia przez Agfę firmy Inca Digital Printers, której rozwiązania do druku superwielkoformatowego zostały włączone do naszego portfolio w ubiegłym roku. Dzięki temu znacząco wzmocniła się nasza oferta w obszarze wysokowydajnej produkcji w wielkim i superwielkim formacie, m.in. dedykowana rynkowi opakowań. Maszyny ze sztandarowej serii Onset, z jakiej znana była Inca, znakomicie uzupełniły nasze natywne modele Jeti Tauro, dzięki czemu klient – rozważający inwestycję w druk wielkoformatowy – ma jeszcze więcej opcji do wyboru. Chętnie je przedstawimy podczas targowych spotkań.

Podobnie jak w latach ubiegłych, stoisko firmy Agfa zostanie w dużej mierze wykonane z materiałów, ścianek wystawowych, ekspozytorów i elementów dekoracyjnych, zadrukowanych w maszynach tego producenta, u jednego z jej polskich klientów.

– Targi, nie tylko RemaDays Warsaw, traktujemy jako świetną okazję do zaprezentowania szerokich możliwości naszych rozwiązań na własnym przykładzie – mówi Adriana Piotrowska. – Dzięki temu zwiedzający nie tylko słyszą o tym, co potrafią nasze maszyny, ale też mogą się o tym naocznie przekonać oglądając wysokiej jakości wydruki, zdobiące ściany naszego stoiska czy panele wystawiennicze. Do dyspozycji naszych gości będą też liczne próbki wydruków i przedmiotów wykonanych z zastosowaniem naszych rozwiązań technologicznych. Warto bowiem podkreślić, że poza aplikacjami Sign & Display, w coraz większym stopniu kierujemy naszą ofertę także na rynek opakowań, jak i w kontekście zastosowań przemysłowych. Tu, poza urządzeniami, na uwagę zasługują nasze atramenty, z których gros posiada proekologiczny certyfikat GreenGuard Gold.

Z myślą o gościach odwiedzających stoisko Agfa przygotowane zostaną specjalne prezentacje, podczas których będzie można zapoznać się z pracą poszczególnych rozwiązań sprzętowych z jej oferty.

– Dzięki temu goście targowi będą mogli przekonać się o jej wszechstronności, kompleksowości i elastyczności. Wśród prezentowanych maszyn, na które chcemy zwrócić największą uwagę, znajdą się m.in. wyróżniony kilkoma nagrodami Pinnacle (przyznawanymi przez  PRINTING United Alliance dla najlepszych rozwiązań w danym segmencie rynkowym) wysokonakładowy ploter hybrydowy Jeti Tauro H3300 UHS LED (oferowany od ub.r. także z opcją lakierowania), ploter Jeti Tauro H2500 LED (w którym istnieje możliwość zamiany koloru magenta na jasną czerń), ploter Inca Onset X3 HS (to efekt wspomnianego przejęcia marki Inca Digital Printers) czy ploter sublimacyjny „z roli na rolę Avinci” XC3200, również wyróżniony przez PRINTING United Alliance.

Wszystkie ww. urządzenia są sterowane dedykowanym produkcji wielkoformatowej systemem workflow – Asanti.

– To najważniejsze, ale nie jedyne rozwiązanie software’owe, stworzone przez naszą firmę z myślą o zastosowaniach Sign & Display oraz aplikacjach przemysłowych bazujących na technologii cyfrowej – mówi Adriana Piotrowska– System Asanti to swego rodzaju „hub”, automatyzujący i usprawniający proces produkcji wielkoformatowej. Można go zintegrować także z innymi modułami z naszej oferty np. WebApproval, który poprawia współpracę drukarni z klientem i przyspiesza akcept prac. Mamy nadzieję, że targi RemaDays Warsaw będą doskonałą okazją, by porozmawiać z naszymi gośćmi również na temat tej części naszego portfolio.

– Zapraszamy wszystkich wybierających się na targi RemaDays Warsaw do odwiedzenia naszego stoiska. Jesteśmy przekonani, że każda z firm już korzystająca z zalet cyfrowego druku wielkoformatowego bądź też rozważająca inwestycję w tego typu rozwiązanie, znajdzie coś dla siebie w naszej ofercie. Do zobaczenia w Nadarzynie – podsumowuje Adriana Piotrowska.

Źródło: Agfa NV

www.agfa-polska.pl

Więcej o druku i branży

Przez długie lata, gdy myśleliśmy o jakiekolwiek drukarni, to chodziło właśnie o drukarnię offsetową. Drukarnie z dużą maszyną, gdzie nanoszenie farb na papier nie odbywa się bezpośrednio, a przy użyciu formy drukowej. To właśnie na formie drukowej znajduje się obraz tego, co będzie drukowane. I jest on powielany na kolejnych arkuszach. Jest to złożony proces, ponieważ najpierw trzeba przygotować ową formę (bez zagłębiania się w różne, dostępne technologie). Dochodzimy właśnie do odpowiedzi na nasze pytanie. Drukarnia offsetowa mogłaby wydrukować 100 wizytówek, ale kosztowałyby tyle samo, co 1000 wizytówek, ponieważ nakład pracy byłby ten sam - czyli przygotowanie formy drukarskiej, przygotowanie farb, ustawienie maszyny. Dlatego też można spotkać się z pozornie niemiłymi drukarzami, którym nie chce się tłumaczć istoty druku offsetowego. Ale to nie znaczy, że wszyscy są niemili!

Obecnie jest to już niemal standard i podstawowy nakład wizytówek. No ale co się zmieniło, że niektóre drukarni oferują wizytówki w mniejszych nakładach? Różnica dotyczy technologii. Stało się to możliwe, dzięki ciągle rosnącej popularności druku cyfrowego. Druku bez form drukowych, bezpośrednio na papierze. Czyli prościej, szybciej i przede wszystkim taniej. Bez problemu można wydrukować nawet 1 plakat i przesłać je od razu do klienta.

Niejednokrotnie mogliście usłyszeć negatywne opinie na temat jakości druku cyfrowego, że to nie ta jakość itd. Tak były, na początku wprowadzania tej technologii. Te czasy jednak minęły i dla większości projektów nie będzie widać żadnej różnicy w jakości wydruku, niezależnie od wybranej technologii.

Wybierz druk cyfrowy, jeśli potrzebujesz niższy nakład i masz mniej czasu. Czyli jeśli potrzebujesz 100 ulotek A5 na jutro, wybierz druk cyfrowy.  Druk offsetowy będzie bardziej opłacalny przy większych nakładach - np 1000 plakatów A3.

Główną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jego technologia umożliwia wydruk bezpośrednio z pliku w wersji elektronicznej – najczęściej zapisane w formacie PDF, a nierzadko też doc. A to sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego w realizacji konkretnych zleceń możliwe jest można powiedzieć, niemalże od ręki. Z racji na niezbyt wysokie wymagania co do nośnika, przygotowanie materiału do druku jest tanie i krótkie - oczywiście w zależności od nakładów. Przeszkodą może być jednak wielkość, czyli gramatura papieru i format danego projektu. Druk cyfrowy stosuje się najczęściej do wydrukowania projektów o maksymalnej wielkości A3+ - a to zamyka się w obrębie wizytówek, ulotek oraz broszur, których grubość nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy jest bardziej skomplikowaną i droższą technologią, to opłacalną tylko w zleceniach masowych. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk offsetowy uniemożliwia na zmiany "na bieżąco”. Jednak druk offsetowy to przede wszystkim znakomita jakość – wszystko dzięki rozdzielczości do 4800dpi. A to sprawia, że wysokonakładowe bezproblemowo można wydrukować w niskiej cenie jednostkowej. Druk offsetowy to również większa ilość dostępnych kolorów. Nie jest to jednak typowe koło CMYK, a wzornik pantone, który zawiera w sobie m.in. odcienie złota i srebra, co może dać niesamowite rezultaty zwłaszcza w wymagających projektach.

Wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Obecnie jakość wydruków zarówno w technice cyfrowej, jak i offsetowej jest na zbliżonym poziomie. Druk cyfrowy jest bardziej wyrazisty, tańszy i szybszy przy mniejszych nakładach. A same wydruki można pozyskać od ręki. Zaletą jest też fakt, że poprawki można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony druk offsetowy to gwarant najwyższej jakości. To również o wiele lepsze możliwości kolorystyczne, a także wierniejsze oddanie barw i półtonów. Minusem jest jednak wolny czas pracy i konieczność początkowego "rozgrzania" maszyny, jednak możliwość druku na wielu materiałach o różnych gramaturach wybacza tą wadę.

Główną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jego technologia umożliwia wydruk bezpośrednio z pliku w wersji elektronicznej – najczęściej zapisane w formacie PDF, a nierzadko też doc. A to sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego w realizacji konkretnych zleceń możliwe jest można powiedzieć, niemalże od ręki. Z racji na niezbyt wysokie wymagania co do nośnika, przygotowanie materiału do druku jest tanie i krótkie - oczywiście w zależności od nakładów. Przeszkodą może być jednak wielkość, czyli gramatura papieru i format danego projektu. Druk cyfrowy stosuje się najczęściej do wydrukowania projektów o maksymalnej wielkości A3+ - a to zamyka się w obrębie wizytówek, ulotek oraz broszur, których grubość nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy jest bardziej skomplikowaną i droższą technologią, to opłacalną tylko w zleceniach masowych. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk offsetowy uniemożliwia na zmiany "na bieżąco”. Jednak druk offsetowy to przede wszystkim znakomita jakość – wszystko dzięki rozdzielczości do 4800dpi. A to sprawia, że wysokonakładowe bezproblemowo można wydrukować w niskiej cenie jednostkowej. Druk offsetowy to również większa ilość dostępnych kolorów. Nie jest to jednak typowe koło CMYK, a wzornik pantone, który zawiera w sobie m.in. odcienie złota i srebra, co może dać niesamowite rezultaty zwłaszcza w wymagających projektach.

Wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Obecnie jakość wydruków zarówno w technice cyfrowej, jak i offsetowej jest na zbliżonym poziomie. Druk cyfrowy jest bardziej wyrazisty, tańszy i szybszy przy mniejszych nakładach. A same wydruki można pozyskać od ręki. Zaletą jest też fakt, że poprawki można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony druk offsetowy to gwarant najwyższej jakości. To również o wiele lepsze możliwości kolorystyczne, a także wierniejsze oddanie barw i półtonów. Minusem jest jednak wolny czas pracy i konieczność początkowego "rozgrzania" maszyny, jednak możliwość druku na wielu materiałach o różnych gramaturach wybacza tą wadę.

Leave a Comment