Esto. Tektura w cyfrowym wymiarze

W niełatwych dla całej branży poligraficznej czasach, niezwykle ważne dla każdej drukarni jest nie tylko zachowanie czy też zwiększenie produktywności, lecz także ciągły rozwój, chociażby poprzez rozbudowę swojego parku maszynowego. Niestety obecnie inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne mogą okazać się pod względem finansowym prawdziwym wyzwaniem. W tej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z ciągle rosnącego i cieszącego się coraz większą popularnością rynku urządzeń z tzw. „drugiej ręki”. Przykładem ostatniej instalacji, która zakończyła się pełnym sukcesem jest producent opakowań firma ESTO, która postanowiła skorzystać z programu Refurbish oferowanego przez LFP Industrial Solutions.

Trzy dekady wyzwań i sukcesów

Pochodząca z zachodniopomorskiego Barlinka firma ESTO może poszczycić się prawdziwie imponującym doświadczeniem oraz renomą. W tym roku firma obchodzić będzie 30-lecie swojej działalności i od samego początku istnienia jej główną misją było tworzenie nie tylko trwałych, lecz przede wszystkim funkcjonalnych i wygodnych w użyciu opakowań dedykowanych przeróżnym gabarytom. Szeroka oferta firmy spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających klientów, zarówno tych stałych, od lat z powodzeniem korzystających z usług jak i nowych. W katalogu ESTO znajdziemy m.in. tekturę, kartony, opakowania z tektury falistej, opakowania kaszerowane, a także personalizowane opakowania z nadrukiem.

– Pomimo, że nasza firma znana jest z druku offsetowego i flekso, już ponad 40% produkcji wykonywana jest w technologii cyfrowej. Obserwujemy ten trend od dłuższego czasu i z pewnością będzie się on zwiększał w kolejnych latach – twierdzi Adam Skałecki, zajmujący stanowisko wiceprezesa ESTO.

Czas na cyfrę

To właśnie rosnące zapotrzebowanie na druk cyfrowy stało się jednym z najważniejszych powodów nabycia maszyny marki Durst. Zakup ten planowany był już od kilku lat. Producent opakowań firma ESTO już wcześniej była w posiadaniu niewielkiej drukarki cyfrowej, jednak z biegiem czasu przestała ona spełniać wymogi dotyczące jakości i wydajności. Skłoniło to firmę do zastąpienia przestarzałego modelu urządzeniem, które będzie w stanie spełnić oczekiwania wymagających zleceniodawców. Wybór okazał się w zasadzie jednomyślny – firma ESTO zdecydowała się postawić na markę Durst, która już od dłuższego czasu znajdowała się w kręgu zainteresowań firmy. Dzięki LFP Industrial Solutions nadarzyła się idealna okazja zakupu używanego modelu Durst Rho P10 250 4C. Proces zakupowy odbył się niezwykle szybko. Urządzenie było dostępne praktycznie od ręki, dlatego firma ESTO zdecydowała się na pierwsze testy i zaledwie po kilku dniach maszyna Durst stanęła już w zakładzie. Zakup odnowionego urządzenia wymagał podjęcia natychmiastowej decyzji, jak komentuje Wojciech Kazimierczak, Manager Programu Refurbish w LFP Industrial Solutions: – rozwiązaniami tego typu interesuje się sporo drukarń z całej Europy i zazwyczaj nie zagrzewają one zbyt długo miejsca w ofertach urządzeń używanych. Rynek jest bardzo dynamiczny, dlatego czas odgrywa tu kluczową rolę.

Błyskawiczna rewolucja

Jakie zdaniem kadry zarządzającej firmą ESTO są największe atuty urządzenia Durst? Przede wszystkim w porównaniu do innych technologii nie ma tutaj prepressu ani związanych z tym kosztów. Rozwiązanie to pozwala także na bezproblemowe ripowanie plików. Instalacja maszyny Durst pozwoliła na przeorganizowanie wielu procesów wewnętrznych, co spowodowało znaczne usprawnienie produkcji. Oprócz niewątpliwych zalet z samego posiadania maszyny Durst, firma ESTO niezwykle pozytywnie ocenia także współpracę z działem serwisu LFP Industrial Solutions.

– Jesteśmy pod wielkim wrażeniem działania firmy LFP Industrial Solutions. Niezwykle wykwalifikowani inżynierowie serwisu wykazali się profesjonalizmem przy rozeznaniu terenu w naszej drukarni przed przyjazdem urządzenia. Sama instalacja odbyła się bez żadnych problemów w ciągu zaledwie kilku dni. Towarzyszyło jej także przygotowane na najwyższym poziomie szkolenie, dzięki czemu nasi pracownicy, a dokładniej pracownice, bo to właśnie kobiety obsługują to urządzenie – były w stanie zaledwie po dwóch dniach poznać wszystkie tajniki pracy na tym modelu. Dodatkowym atutem jest także oprogramowanie marki Durst, które okazało się niezwykle intuicyjne i przyjazne użytkownikowi, co zdecydowanie sprzyja pracy – mówi wiceprezes ESTO.

Tytan pracy

Mimo, że od światowej premiery modelu Rho P10 250 minęło już nieco czasu, cenione i wielokrotnie nagradzane urządzenie Durst w dalszym ciągu pozostaje jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań przeznaczonych do wielkoformatowego druku na tekturze tudzież przeróżnych twardych podłożach. Jedną z największych zalet tego niezwykle cenionego przez użytkowników modelu, jest przede wszystkim bardzo wysoka prędkość druku przy zachowaniu najwyższej jakości. Model ten można bez większej przesady nazwać prawdziwym tytanem pracy ze względu na możliwość nieprzerwanej pracy przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, co znacząco wpływa na produktywność każdej drukarni.

Włoski koncern zadbał także o niezwykle istotną kwestię ekologii – wykorzystywane w urządzeniu Rho P10 250 tusze są przyjazne dla środowiska i nie emitują szkodliwych substancji. W porównaniu do poprzedniego modelu, który znajdował się na wyposażeniu ESTO, urządzenie Durst nie powoduje żadnych przestojów, dzięki czemu produkcja jest płynna i zawsze na czas, co ma kluczowe znaczenie dla wszystkich nabywców usług firmy. – Teraz dla naszych klientów jesteśmy w stanie wyprodukować i wydrukować dosłownie wszystko w bardzo krótkim czasie. Ponadto posiadamy dział projektowy i konstrukcyjny, więc kompleksowo możemy obsłużyć klienta na każdym etapie jego potrzeb – zapewnia Adam Skałecki. – Zakup urządzenia Durst dodatkowo umożliwia nam szerokie możliwości rozbudowania naszego portfolio co w pełni wpisuje się w nasze motto, które brzmi „z nami zapakujesz wszystko.

Źródło: LFP Industrial Solutions Sp. z o.o.

www.lfp-industrial.pl

Więcej o druku i branży

Wybór właściwego wariantu wydruku może sprawić wiele problemów, ponieważ część osób zlecających profesjonalny wydruk zupełnie nie orientuje się, na czym polegają obie techniki druku.

W przypadku tradycyjnego druku cyfrowego cały proces polega na naświetlaniu wałka z warstwą fotoprzewodzącą, do której w miejscach gdzie mamy uzyskać obraz podczepiają się drobinki toneru, by następnie podczas przenoszenia na docelowy nośnik (papier) uzyskać wierne odwzorowanie oryginału.

Natomiast wydruk w technologii offsetowej jest znacznie bardziej zaawansowany. Obraz jest w pierwszej kolejności naświetlany na naświetlarce CTP. Kolejno jest przenoszony z płaskiej formy na podłoże drukarskie. Uruchomienie procesu drukarskiego to dość spory koszt w porównaniu z drukiem cyfrowym.

Co ważne, chociaż wiele osób nie zauważa tej różnicy, w druku offsetowym – ze względu na trwałe naświetlanie obrazu na płaskiej powierzchni – nie ma możliwości wprowadzenia zmian w projekcie w trakcie rozpoczętego procesu wydruku.

Biorąc pod uwagę cenę, droższym rozwiązaniem jest druk offsetowy. Wynika to właśnie z wykorzystywanej technologii. Dlatego też ten rodzaj wydruku jest opłacalny przy masowym druku tego samego projektu. Tutaj jednak pojawia się pytanie, kiedy możemy mówić o wydruku masowym. Wszystko zależy tak naprawdę od kilku parametrów – nie tylko ilości drukowanych egzemplarzy, ale przede wszystkim od jego formatu czy ewentualnego uszlachetnienia. Wykorzystanie druku cyfrowego czy offsetowego to zwykła kalkulacja oparta na formacie projektu, czasie jego realizacji i jakości wydruku. Przykładowo: wydruk projektu w formacie A3 w nakładzie 200 szt. na papierze kredowym będzie tańszy w przypadku offsetu. Z drugiej strony karty w formacie DL i nakładzie 1000 szt. opłaca się wydrukować cyfrowo. Jak widać, w przypadku wydruku cyfrowego i offsetowego, nakład jest pojęciem względnym. Patrząc jednak na kwestię kosztów z drugiej strony, jeśli planujesz wydruk wysokonakładowy, to właśnie offset będzie najbardziej optymalnym – zarówno jakościowo, jak i cenowo – rozwiązaniem.

 Offset ma najwyższą rozdzielczość wydruku spośród wszystkich możliwych technologii, a jej wartość może wynieść nawet 4800 dpi. Tyle teorii, gdyż w praktyce zalecaną rozdzielczością wydruków jest wartość 300 dpi, która zapewnia odpowiednią ostrość wydruku.

Nowoczesne drukowanie cyfrowe pozwala obniżyć koszty i znacznie przyspieszyć czas realizacji, przy zachowaniu wyrazistości i wysokich parametrów. Wykorzystuje się tutaj dane zapisane w pamięci komputera (lub innego nośnika), które zwykle od razu przenoszone są na wybrane podłoże – papier zwykły lub samoprzylepny, folię przezroczystą czy kolorową.

Metoda ta daje możliwość realizowania zleceń praktycznie „od ręki” – już od jednej sztuki. Pozwala dokonywać drobnych modyfikacji w projektach (np. kolorów, rozkładu elementów, wielkości czcionek) w trakcie rozpoczętego już procesu. Tradycyjne techniki drukowania offsetowego nie umożliwiają wprowadzania dodatkowych danych i zmieniania informacji.

Obecnie stosuje się odmienne rodzaje druku cyfrowego, które różnią się zasadą działania, stosowanymi barwnikami oraz urządzeniami. Poszczególne opcje pozwalają uzyskać zbliżone efekty, które wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem realizacji.

Drukowanie elektrofotograficzne (laserowe) to metoda wywodząca się z kserografii. Warstwę fotoprzewodzącą naświetla się za pomocą promieni laserowych lub diod. Kolejnym krokiem jest wywoływanie oraz przenoszenie tonera na podłoże. Następnie odbitka jest utrwalana. Toner (proszek barwiący zmieszany z żelazem) trafia na papier lub folię w wyniku działania sił przyciągania elektrostatycznego, a następnie wiąże się z nim pod wpływem ciepła. Laserową technikę druku cyfrowego wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne.

Jonografia to podobna zasada działania do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują tutaj strumień jonów.

Magnetografia pozwala tworzyć obraz z wykorzystaniem gęstej siatki obwodów elektrycznych. Rozmieszczone są one na cylindrze, aby móc wytworzyć pole magnetyczne. Proszek ferromagnetyczny odbije obraz w miejscach, gdzie pole to zadziała.

Termografia to technika gdzie wydruk powstaje z udziałem ciepła – wysoka temperatura działa na podłoże lub wykorzystywany środek barwiący. Bardzo popularna jest termografia pośrednia, która obejmuje techniki druku termotransferowego oraz termosublimacyjnego. Pozwalają one utrwalać substancje termoplastyczne na mokrym podłożu. Tego rodzaju druk cyfrowy sprawdzi się m.in. w reklamie, gdzie cenione są bardziej efektowne zdobienia wypukłe. Pięknie będzie prezentować się m.in. na firmowych wizytówkach, kopertach czy stylowych zaproszeniach.

Drukowanie cyfrowe natryskowe metoda w poligrafii określana jest także jako ink-jet. Maszyny do druku cyfrowego natryskowego posiadają specjalne głowice z dyszami oraz pompę ciśnieniową, która wyrzuca kropelki farby. W zależności od wybranego urządzenia może zostać wykorzystany tradycyjny toner lub farba woskowa (o gęstszej konsystencji). Komputer, za pomocą impulsów elektrycznych, steruje całym procesem wydruku.

Drukarnia może wykorzystywać technologię kropel pojedynczych lub ciągły strumień. Ink-jet pozwala uzyskać wysoką jakość przy zachowaniu cichej pracy. Kolory są tutaj bardzo wyraziste, a jednocześnie delikatne. Technika znajduje zastosowanie w wydrukach wielkoformatowych, przemysłowych, termosublimacyjnych oraz do znakowania obiektów trójwymiarowych.

Jeżeli na co dzień drukujemy bardzo dużo i tym samym potrzebne nam są wysokiej jakości wydruki, nie powinniśmy zapominać o tym, że decydując się na zakup swojego własnego urządzenia, nie będzie to dla nas zbyt opłacalne. Warto więc w tym przypadku wybrać renomowaną drukarnię cyfrową, gdzie tak naprawdę bardzo szybko będziemy mogli zrealizować wszystkie niezbędne projekty.

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby wybrana przez nas firma posiadała bardzo duże doświadczenie na rynku. Jest to istotne, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że pracownicy będą mogli nam pomóc wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Jest to bardzo ważne, ponieważ często w wielu przypadkach może okazać się, że drukarnie cyfrowe nie podejmą się takiego rozwiązania. O czym jeszcze w tym przypadku pamiętać?

Oczywiście tutaj liczy się także wysoka jakość wydruku. W szczególności jeżeli nasze zlecenie dotyczy między innymi wizytówek lub też folderów reklamowych, które będą również kolejno przekazywane do naszych klientów, nie możemy oszczędzać właśnie na takich parametrach. To w dużej mierze wpływa na renomę naszej firmy, dlatego drukarnia cyfrowa, która będzie w stanie wydrukować nam wysokiej jakości projekty jest naprawdę potrzebna.

Warto pamiętać, że bardzo dużym błędem jest kierowanie się ceną podczas wyboru drukarni. Oczywiście jeżeli zależy nam na wspomnianej wcześniej jakości, nie zapłacimy za taką usługę mało. Coraz więcej osób wycofuje się z naprawdę pięknie wykonanych projektów na rzecz tańszych drukarni. Jeżeli ma to być nasza reklama, nie powinniśmy wybierać taniej firmy.

Leave a Comment