Plotery drukujące

Plotery drukujące to urządzenie peryferyjne, które działają jak duża i zaawansowana drukarka. Bez ich zastosowania druk wielkoformatowy byłby niemożliwy do wykonania. Dzięki nim możliwe jest drukowanie obrazów czy tekstów na płaskich i dużych powierzchniach.

Poligrafia – rodzaje ploterów

Plotery płaskie kreślą linie na płasko rozłożonym materiale. Element piszący znajduje się w nim i przesuwa się w osi pionowej wzdłuż poruszającej się w osi poziomej poprzeczki. Takie plotery przeznaczone są do mniejszych wydruków. Plotery bębnowe z kolei posiadają tylko jedną oś przesuwania głowicy. Drukowanie dobywa się przez poruszanie się papieru wokół bębna drukującego. Plotery tego typu pozwalają na uzyskanie dużych wydruków. W drukarni przydają się także plotery rysujące. Dzięki nim możliwe jest wydrukowanie grafiki w dużym rozmiarze. W przypadku grafik wysokiej jakości należy zastosować ploter atramentowy lub tuszowy. Jeśli jakość nie jest aż tak istotna to można zdecydować się na tańszy w eksploatacji ploter laserowy.

Wybór plotera drukującego

W drukarni stosowane są oczywiście plotery drukujące lub drukująco-tnące. Występują one w kilku rozmiarach do wyboru. Kolejną kwestią jest szybkość wydruku oraz wielkość podajnika. w przypadku ploterów produkcyjnych dobrym pomysłem są potrójne rolkowe podajniki. Dobrze sprawdzają się plotery wielofunkcyjne z serwerem wydruków oraz kartą sieciową. Dzięki nim z ploterem można komunikować się także zdalnie. Drukowanie bez nadzoru z kolei zmniejsza ilość czasu potrzebnego na obsługę urządzenia, a tym samym obniża koszty produkcji. W sprzedaży są także np. plotery, które od razu laminują wydruki. Plotery wielkoformatowe są dość drogie, ale w perspektywie kilku lat jest to na pewno inwestycja opłacalna. Plotery laserowe są tańsze, ale odbija się to potem na jakości wydruków. Tymczasem wielu klientów właśnie najbardziej ceni sobie jakość. Podczas zakupu plotera obowiązkowo należy sprawdzić długość okresu gwarancyjnego oraz dostępność części zamiennych.

Leave a Comment