Plotery wielkoformatowe

Plotery wielkoformatowe są niezbędne w drukarniach zajmujących się drukiem wielkoformatowym. Ploter jednak ploterowi nierówny. Czym powinien charakteryzować się dobry ploter?

Ploter, a druk wielkoformatowy

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że plotery podobnie jak komputery posiadają pamięć RAM. Potrzebują one jej tym więcej im większe są pliki przeznaczone do wydruku. Jest to bardzo ważne w szczególności przy wydruku pików rastrowych, które ważą znacznie więcej niż wektorowe. Jeśli bowiem zabraknie z ploterze pamięci RAM to może on przerwać drukowanie. Z kolei w przypadku obrazów hybrydowych (wektor + raster) możliwe jest też niedodrukowanie rastra.

Poligrafia – plotery z interfejsem sieciowym

Ważnym aspektem ploterów wielkoformatowych jest również ich sieciowość. Standardowe plotery podłączane do komputera odchodzą już do lamusa. Przede wszystkim generują bowiem wysokie koszty energii elektrycznej. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się plotery z wbudowanym interfejsem RJ-45, a więc kablem sieciowym. Takie rozwiązanie ma także inne plusy. Upraszcza bowiem w znacznym stopniu infrastrukturę całej sieci oraz instalowanie plotera na komputerach. Ponadto za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej można zobaczyć ilość zużytych materiałów eksploatacyjnych. W ten sposób ploterem można zarządzać z dowolnego miejsca.

Charakterystyka ploterów

Różne plotery posiadają różne ilości różnokolorowych tuszy. Podstawowa konfiguracja to oczywiście 4 kolory w standardzie CMYK. Większa ilość tuszy zwiększa natomiast jakość wydruku. Na przykład tusz szary zwiększa jakość wydruków wektorowych, które w podkładzie mają wyszarzany obraz rastrowy. Z kolei tusz czarny fotograficzny poprawia jakość wydruków na papierze fotograficznym. Tonery z 12 kolorami tuszy są w stanie pokryć paletę barw w aż 95% palety PANTONE, co jest rekordem. Posiadają one nawet tzw. tusze przezroczyste, które na papierze fotograficznym utrzymują równą warstwę wydruku, wypełniają bowiem miejsca cieńsze i nie tylko.

Leave a Comment