Druk solwentowy

Druk wielkoformatowy solwentowy powstał z myślą przede wszystkim o zastąpieniu klasycznego sitodruku. Obecnie to chyba najbardziej rozpowszechniona metoda wykonywania nadruków na aplikacjach.

Poligrafia – druk solwentowy
Druk solwentowy wykorzystywany jest głównie do wydruków wielkoformatowych odpornych na czynniki zewnętrzne w dłuższym czasie, nawet do kilku lat. Atramenty solwentowe są bowiem odporne na wiele różnych czynników np. promieniowanie ultrafioletowe. Poza tym na ogół nie wymagają laminowania. Ich bazę stanowią rozpuszczalniki organiczne, dlatego też druk solwentowy stosowany jest na wszystkich podłożach zawierających PCV, a w szczególności tych, które są mało przyczepne dla tuszy wodnych.

Podział druku solwentowego
W zależności od zawartości rozpuszczalnika w bazie farby technologia druków solwentowych dzielona jest na 3 grupy – solwent twardy (trwałość wydruku do 6 lat), mild solwent (trwałość wydruku powyżej 2 lat) oraz eco solwent (trwałość wydruku poniżej 2 lat). Co więcej, podział ten związany jest także z jakością powstałych wydruków. W przypadku wydruków na twardym solwencie stosuje się najczęściej rozdzielczość 260 dpi, przy mild solwencie 720 dpi, a eco solwencie powyżej 1000 dpi.

Zastosowanie wydruków solwentowych
Twardy solwent wykorzystywany jest przede wszystkim do wydruków narażonych na silne oddziaływanie atmosferyczne. Najczęściej jest to więc reklama wielkogabarytowa zewnętrzna – siatki, banery, tablice, kasetony, plandeki czy witryny sklepowe. Mild solwent to głównie reklama zewnętrzna średnioformatowa, a więc banery, folie, tablice, kasetony, witryny sklepowe, siatki i reklamy na pojazdach. Eco solwent z kolei przeznaczony jest do druku reklamy zewnętrznej i wewnętrznej, wszędzie tam gdzie liczy się wysoka jakość druku. W tym przypadku drukuje się przede wszystkim plakaty, wydruki do systemów wystawienniczych, małe banery i kasetony. W celu przedłużenia trwałości wydruków można zastosować także laminaty płynne czy w postaci folii. Nakłada się je na powierzchnię wydruku uzyskując dodatkowe zabezpieczenie przed zarysowaniami.

Leave a Comment