- Według najnowszego raportu Gallup „State of the Global Workplace”[1], Polska zajęła 32. miejsce w europejskim rankingu zaangażowania pracowników.
- Tylko połowa respondentów znad Wisły ocenia swoje środowisko pracy dobrze. Jednocześnie dopiero co czwarta osoba rozważa zmianę pracodawcy.
- Patrząc na wyniki raportu, zmiany są konieczne, ale nie muszą one dotyczyć miejsca pracy. Aby zmienić środowisko pracy, czasami wystarczy wyjechać na pracowakacje. Workation – nowym trendem przybierającym na popularności nad Wisłą.
To nie najlepsza wiadomość dla managerów: zaangażowanie Polaków w pracę pozostawia wiele do życzenia, wynika z raportu Gallup „State of the Global Workplace”. Spośród 38 badanych państw uplasowaliśmy się dopiero na 32. miejscu w europejskim rankingu zaangażowania pracowników. Zaledwie 1 na 10 (10 proc.) aktywnych zawodowo Polaków zadeklarowało zaangażowanie w miejscu pracy. Co gorsza, pomimo naszej reputacji jako narodu pracowitego straciliśmy aż 4 pozycje w tym rankingu w ciągu ostatniego roku.
Jeśli przyjrzymy się pozostałym wynikom badania, znajdziemy kolejne niepokojące sygnały. Ogólną jakość swojego życia pozytywnie oceniło tylko 36 proc. respondentów z Polski, co uplasowało nas na 31. miejscu – ponownie bliżej końca zestawienia. Twórcy raportu nie pokusili się o ocenę, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, ale pewną wskazówką mogą być kolejne części ankiety, z których wynika, że prawie co trzeci Polak (30 proc.) doświadcza codziennego stresu, 17 proc. każdego dnia odczuwa złość, a 14 proc. – smutek. Te wyniki spowodowały, że Polska straciła co najmniej po 6 pozycji w tych rankingach.
– Trwały stres i brak komfortu psychicznego w miejscu pracy mogą rodzić frustrację i demotywację, a co za tym idzie – spadek produktywności i zaangażowania. Często zapominamy, że trudności w wykonaniu codziennych zadań, wyzwania związane z wypracowaniem porozumienia w zespole, ale też niedopasowane wyposażenie biurowe mogą mieć negatywny wpływ na pracownika. Stres i frustracja, wynikające z konieczności użytkowania niesprawnego lub przestarzałego sprzętu mogą spowodować obciążenie psychonerwowe. Aby uwolnić się od stresogennych czynników, wystarczy czasem wymienić stare urządzenia lub po prostu zmienić otoczenie – tłumaczy Katarzyna Oracz, Chief of Staff w Gleevery, firmie, która wynajmuje wyposażenie dla współczesnych stanowisk pracy.
Przeterminowane biuro
Ponad połowa ankietowanych przez Opinium[2] pracowników w Europie (59 proc.) stwierdza, że sprzęty w ich miejscu pracy są przestarzałe, a firmy nie spieszą się z wymianą, dopóki urządzenia jeszcze działają. Zgodnie z wynikami badania wyposażenie miejsc pracy ma bezpośredni wpływ na doświadczenia pracowników, ich samopoczucie w miejscu pracy, a co za tym idzie – lojalność i produktywność.
Obecnie tylko połowa (51 proc.) respondentów badania Gallup w Polsce ocenia swoje środowisko pracy dobrze, podczas gdy pozostali wyrażają niezadowolenie z warunków, w jakich pracują. Jednocześnie tylko co czwarty z respondentów (24 proc.) deklaruje chęć zmiany pracodawcy, co może wynikać z obawy o obecne warunki gospodarcze i geopolityczne. – Warto jednak rozważyć mniej radykalne kroki, np. możemy pomyśleć o chwilowej zmianie otoczenia – podpowiada Katarzyna Oracz. – Trend łączenia pracy z wakacjami, czyli workation dopiero zdobywa pierwszych zwolenników nad Wisłą. Takie rozwiązanie pozwala radykalnie zmienić środowisko pracy, obniżyć stres, czy pokonać rutynę wykonywanych zadań i bardziej efektywnie odpoczywać, co ma bezpośrednie przełożenie na produktywność i zaangażowanie.
– Jak wynika z naszego doświadczenia, dotychczas relatywnie niewielkie grono osób w Polsce, które łączą pracę z wakacjami, szybko się powiększa – komentuje Karolina Warzybok, prezes zarządu Ecco Holiday. – Na pracowakacje najczęściej decydują się ludzie w wieku 30-50 lat, działający w tak zwanych wolnych zawodach. Na razie na workation wyjeżdżamy głównie w miesiącach jesiennych i zimowych. Uciekamy przed chłodem, śniegiem i brakiem słońca. Pod uwagę bierzemy nie tylko klimat, ale też strefy czasowe. Zakładając, że przesunięcia rzędu 2 godzin nie są problemem, wachlarz kierunków do wyboru pozostaje dosyć szeroki, np. Wyspy Kanaryjskie, Sycylia czy Grecja. Bardzo popularne są też Malta i Cypr. Jeśli strefy czasowe nie są istotne, możemy wyjechać do Zanzibaru lub Azji, z Tajlandią i Indonezją na czele wśród najpopularniejszych miejsc – dodaje.
Jak wskazuje ekspertka biura podróży, najczęściej jednak na pracowakacje powracamy do znanych sobie miejsc. Poszukujemy nie tylko cieplejszego klimatu i zmiany otoczenia, ale również komfortowego miejsca pracy i szybkiego internetu. Infrastruktura i poziom rozwoju różnego rodzaju usług są równie istotnymi czynnikami, ponieważ podróżując do innych stref klimatycznych, zabranie ze sobą dowolnego dodatkowego sprzętu poza laptopem może stanowić nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji warto sprawdzić możliwość wynajęcia wyposażenia biurowego na miejscu.
Workation to także wyjazdy krajowe. Podróżując w Polsce, oszczędzamy sobie wszelkich trudności związanych z barierą językową czy osobliwościami kulturowymi, z jakimi można się zderzyć, przebywając przez dłuższy czas za granicą. Być może taki wyjazd nie wiąże się ze zmianą klimatu, ale sama możliwość pracy z dala od miejskiego zgiełku również jest ceniona wśród polskich pracujących podróżników. Ponadto, Polska coraz częściej pojawia się w rankingach wśród krajów polecanych na workation i sama staje się popularnym celem podróży dla tego typu „turystów” z Europy Zachodniej. Dlatego rosnącą popularność trendu workation może wykorzystać także lokalny sektor HoReCa. Aby zadbać o środowisko pracy dla swoich pracujących zdalnie gości, można m.in. rozważyć wynajem wyposażenia biurowego na okres workation.
[1] Raport Gallup „State of the Global Workplace” 2024
[2] Badanie Opinium na zlecenie Ricoh Europe, opublikowane w styczniu 2024
Być może wydaje Ci się, że offset jest jedyną techniką drukarską gwarantującą wysoką jakość wydruku. Jednak się mylisz. Druk cyfrowy zrealizowany w profesjonalnej drukarni pozwoli Ci uzyskać jakość wydruku niemal identyczną jak jakość wydruku offsetowego. Jednak ten wariant powinieneś wybrać w dwóch sytuacjach: kiedy zależy Ci na niskim koszcie druku małego i średniego nakładu lub gdy chcesz wydrukować projekt w bardzo krótkim czasie. Druk cyfrowy jest opłacalny przy drukowaniu nawet jednego egzemplarza projektu. Brak konieczności uruchamiania skomplikowanego procesu produkcyjnego sprawia, że Twoja ulotka może być wydrukowana niemal „od ręki”.
Wybierając rodzaj druku, powinieneś kierować się nie tylko jego nakładem czy czasem realizacji. Aby projekt spełnił Twoje oczekiwania, technologia wydruku powinna być dobrana do jego parametrów.
Jednym z nich jest gramatura papieru. Jeśli grubość wybranego przez ciebie arkusza nie przekracza 270 g/, bez obaw możesz zastosować druk cyfrowy. Pamiętaj jednak, że drukarka cyfrowa jest w stanie drukować jedynie na podłożach dość elastycznych. W przypadku sztywniejszego arkusza lepszym rozwiązaniem będzie offset.
Kolejną kwestią warunkującą zastosowanie określonej techniki druku jest format wydruku. Druk cyfrowy zalecany jest do drukowania projektów mniejszych rozmiarów, np.: ulotek, wizytówek, agend konferencyjnych, zaproszeń czy krótkich serii katalogów. Maksymalny format projektu w tym wariancie druku to A3+. Jeśli chcesz wydrukować swój projekt w większym formacie, powinieneś wybrać offset. Ta technika druku doskonale się sprawdza w przypadku wydruku książek, gazet, prospektów czy map. Pamiętaj jednak, że technologie druku cały czas postępują. Na targach branżowych już pojawiają się maszyny do druku cyfrowego obsługujące formaty B2 i B1. Pojawienie się ich w parkach maszynowych polskich drukarni jest kwestią czasu…
Ostatnią rzeczą wpływającą na wybór techniki wydruku jest to, czy przygotowany projekt graficzny ma zostać jedynie powielony czy w trakcie drukowania będą wprowadzane do niego zmiany. Offset działa trochę jak kalka – jeden wzór jest odbijany na każdym z egzemplarzy. Dlatego jeżeli zamierzasz personalizować wydruk, to wówczas musisz wybrać druk cyfrowy. Ta technika wykorzystywana jest chociażby w druku zmiennych danych, kiedy drukowane zaproszenie czy ulotka personalizowane są chociażby imieniem i nazwiskiem osoby, do której ma trafić. Oczywiście istnieje możliwość połączenia obu technologii druku w celu wykonania materiałów spersonalizowanych. Część ze zmiennymi danymi może być wówczas wydrukowana na cyfrze, a pozostała zawartość na offsecie. Innym rozwiązaniem jest również dodrukowanie personalizowanych elementów techniką cyfrową na wykonanych wcześniej na offsecie materiałach. Doświadczony drukarz pomoże wybrać najlepszy wariant personalizowanego wydruku dla Twojego projektu.
Efekt finalny zależy nie tylko od rodzaju druku, który wybierzemy, ale także od pozostałych parametrów, przede wszystkim odpowiedniej gramatury papieru. Jeżeli zdecydujemy się na cienkie, wręcz przezroczyste kartki, niestety musimy liczyć się z tym, że wydruk będzie przebijał na drugą stronę, a papier może szybko ulec zniszczeniu, np. przez gniecenie. Kolejny ważny aspekt to format wydruku. Druk cyfrowy idealnie sprawdzi się przy mniejszych realizacjach, a druk offsetowy przy większych. Warto wziąć pod uwagę również wybór odpowiedniej drukarni. Przed wyborem warto poczytać opinie w internecie i popytać znajomych. Jednym zdaniem: zróbmy porządny research, aby nie popełnić błędu, źle inwestując.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jaki druk jest lepszy - offsetowy czy cyfrowy”, gdyż wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań.
Nowoczesne drukowanie cyfrowe pozwala obniżyć koszty i znacznie przyspieszyć czas realizacji, przy zachowaniu wyrazistości i wysokich parametrów. Wykorzystuje się tutaj dane zapisane w pamięci komputera (lub innego nośnika), które zwykle od razu przenoszone są na wybrane podłoże – papier zwykły lub samoprzylepny, folię przezroczystą czy kolorową.
Metoda ta daje możliwość realizowania zleceń praktycznie „od ręki” – już od jednej sztuki. Pozwala dokonywać drobnych modyfikacji w projektach (np. kolorów, rozkładu elementów, wielkości czcionek) w trakcie rozpoczętego już procesu. Tradycyjne techniki drukowania offsetowego nie umożliwiają wprowadzania dodatkowych danych i zmieniania informacji.
Obecnie stosuje się odmienne rodzaje druku cyfrowego, które różnią się zasadą działania, stosowanymi barwnikami oraz urządzeniami. Poszczególne opcje pozwalają uzyskać zbliżone efekty, które wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem realizacji.
Drukowanie elektrofotograficzne (laserowe) to metoda wywodząca się z kserografii. Warstwę fotoprzewodzącą naświetla się za pomocą promieni laserowych lub diod. Kolejnym krokiem jest wywoływanie oraz przenoszenie tonera na podłoże. Następnie odbitka jest utrwalana. Toner (proszek barwiący zmieszany z żelazem) trafia na papier lub folię w wyniku działania sił przyciągania elektrostatycznego, a następnie wiąże się z nim pod wpływem ciepła. Laserową technikę druku cyfrowego wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne.
Jonografia to podobna zasada działania do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują tutaj strumień jonów.
Magnetografia pozwala tworzyć obraz z wykorzystaniem gęstej siatki obwodów elektrycznych. Rozmieszczone są one na cylindrze, aby móc wytworzyć pole magnetyczne. Proszek ferromagnetyczny odbije obraz w miejscach, gdzie pole to zadziała.
Termografia to technika gdzie wydruk powstaje z udziałem ciepła – wysoka temperatura działa na podłoże lub wykorzystywany środek barwiący. Bardzo popularna jest termografia pośrednia, która obejmuje techniki druku termotransferowego oraz termosublimacyjnego. Pozwalają one utrwalać substancje termoplastyczne na mokrym podłożu. Tego rodzaju druk cyfrowy sprawdzi się m.in. w reklamie, gdzie cenione są bardziej efektowne zdobienia wypukłe. Pięknie będzie prezentować się m.in. na firmowych wizytówkach, kopertach czy stylowych zaproszeniach.
Drukowanie cyfrowe natryskowe metoda w poligrafii określana jest także jako ink-jet. Maszyny do druku cyfrowego natryskowego posiadają specjalne głowice z dyszami oraz pompę ciśnieniową, która wyrzuca kropelki farby. W zależności od wybranego urządzenia może zostać wykorzystany tradycyjny toner lub farba woskowa (o gęstszej konsystencji). Komputer, za pomocą impulsów elektrycznych, steruje całym procesem wydruku.
Drukarnia może wykorzystywać technologię kropel pojedynczych lub ciągły strumień. Ink-jet pozwala uzyskać wysoką jakość przy zachowaniu cichej pracy. Kolory są tutaj bardzo wyraziste, a jednocześnie delikatne. Technika znajduje zastosowanie w wydrukach wielkoformatowych, przemysłowych, termosublimacyjnych oraz do znakowania obiektów trójwymiarowych.