Jak lepiej zarządzać budżetem firmy przy współpracy z freelancerami?

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesowym, wiele firm szuka sposobów na optymalizację kosztów i zwiększenie elastyczności operacyjnej. Jednym z kluczowych rozwiązań jest współpraca z freelancerami. A ta – odpowiednio zarządzana, może przynieść znaczące oszczędności.

Efektywne zarządzanie budżetem firmy to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają współczesne przedsiębiorstwa. W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej i elastycznych form zatrudnienia, współpraca z freelancerami staje się coraz bardziej powszechna i korzystna. Wybór podwykonawców zamiast tradycyjnych pracowników etatowych pozwala na znaczną redukcję kosztów, zwiększa elastyczność operacyjną i umożliwia lepsze dopasowanie zasobów do potrzeb firmy.

Korzyści finansowe ze współpracy z niezależnymi specjalistami

Praca z freelancerami pozwala na znaczącą redukcję kosztów stałych, które ponosi firma zatrudniająca pracowników na etat. Wybierając wolnych strzelców, przedsiębiorca unika konieczności ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem miesięcznym, składkami ZUS, ubezpieczeniem zdrowotnym oraz innymi świadczeniami pracowniczymi. Dodatkowo, brak potrzeby zapewnienia miejsca pracy, sprzętu oraz innych zasobów niezbędnych do wykonywania obowiązków zawodowych przez etatowych pracowników prowadzi do dalszych oszczędności. Płacąc freelancerom wyłącznie za wykonaną pracę, firma może też lepiej dostosować swoje wydatki do bieżących potrzeb i obciążeń projektowych.

Freelancerzy są zatrudniani do konkretnych projektów lub zadań, co eliminuje konieczność płacenia wynagrodzeń w okresach przestojów. Dodatkowo, brak zobowiązań związanych z ubezpieczeniami, benefitami i innymi kosztami pracowniczymi pozwala na znaczną redukcję wydatków. Dzięki elastycznemu modelowi współpracy, firmy mogą lepiej zarządzać budżetem, inwestując środki tam, gdzie są najbardziej potrzebne, co przyczynia się do zwiększenia efektywności finansowej i operacyjnej przedsiębiorstwa — tłumaczy Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme, platformie do rozliczeń na linii klient-freelancer.

Współpraca B2B bardziej opłacalna niż umowy cywilnoprawne

Nie wszyscy freelancerzy decydują się na założenie działalności gospodarczej, między innymi dlatego, że w pracy zdalnej koszty uzyskania przychodu dla osób fizycznych pozwalają na obniżenie podatku w większym stopniu niż działalność gospodarcza. To sprawia, że w połączeniu z obowiązkiem comiesięcznego opłacania składek na rynku usług zdalnych posiadanie własnej firmy nie jest standardem, a freelancerzy chętniej decydują się na umowy o dzieło.

Jednak dla przedsiębiorców współpraca B2B, w oparciu o rachunek lub fakturę, jest znacznie bardziej korzystna niż zawieranie umów cywilnoprawnych.

Faktury pozwalają na łatwiejsze zarządzanie księgowością, ponadto są często wliczane w abonament księgowy bez dodatkowych opłat oraz nie wymagają opłacania składek ZUS, co obniża koszty zatrudnienia. Faktura VAT od freelancera rozwiązuje też problemy z klasyfikacją usług i eliminuje potrzebę spisywania skomplikowanych warunków, co często występuje w przypadku umów cywilnoprawnych – wyjaśnia Żaneta Siwik z Useme.

Dodatkowo, warto pamiętać, że jeśli przedsiębiorca jest vatowcem, faktura VAT jest również łatwiejsza w rozliczeniu podatkowym w porównaniu do rachunków, które nie pozwalają na odliczenie podatku od towaru i usług.

Zalety platform do zarządzania freelancerami i rozliczania pracy zdalnej

Na rynku istnieją platformy dedykowane freelancerom i rozliczaniu pracy zdalnej. Ułatwiają one nie tylko legalne i uporządkowane rozliczenie współpracy z niezależnymi specjalistami, ale również oferują wygodne zarządzanie dokumentacją, historią projektów i fakturami VAT.

To sprawia, że zarządzanie kosztami i obowiązkami administracyjnymi staje się znacznie prostsze. Tym bardziej, że platformy dedykowane freelancerom umożliwiają osobom nieposiadającym działalności gospodarczej wystawianie faktur, a więc przedsiębiorcy mogą korzystać z usług niezależnych specjalistów bez potrzeby zawierania tradycyjnych umów o dzieło czy umów zlecenia, co minimalizuje ryzyko i związane z tym koszty.

(Re)negocjacje i stała ocena współpracy kluczem do oszczędności

Warto utrzymywać stały kontakt z freelancerami i szukać bardziej opłacalnych rozwiązań. Regularna renegocjacja warunków współpracy oraz stawek może przyczynić się do dalszej optymalizacji kosztów.Przedsiębiorcy powinni okresowo przeglądać warunki współpracy, analizując rynkowe stawki i oceniając, czy aktualne wynagrodzenie odpowiada wartości dostarczanych usług. Regularne renegocjacje pozwalają na dostosowanie stawek do bieżących potrzeb i budżetu firmy, co przyczynia się do efektywnego zarządzania kosztami. Ponadto, stała ocena współpracy, uwzględniająca terminowość, jakość wykonanej pracy oraz zaangażowanie freelancera, umożliwia identyfikację najbardziej wartościowych podwykonawców. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą podejmować świadome decyzje o kontynuacji współpracy lub poszukiwaniu nowych specjalistów.

Optymalizacja współpracy z freelancerami to proces wymagający zaangażowania i świadomości biznesowej, ale odpowiednio zarządzany przynosi wymierne korzyści. W erze cyfryzacji i globalizacji, umiejętność efektywnego zarządzania zespołem rozproszonym staje się jednym z kluczowych elementów sukcesu współczesnych firm. Dzięki odpowiednim strategiom i narzędziom przedsiębiorstwa mogą nie tylko obniżyć koszty, ale także zwiększyć swoją konkurencyjność i innowacyjność na dynamicznie zmieniającym się rynku – podsumowuje  Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme, platformie do rozliczeń na linii klient-freelancer.

Więcej o druku i branży

Główną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jego technologia umożliwia wydruk bezpośrednio z pliku w wersji elektronicznej – najczęściej zapisane w formacie PDF, a nierzadko też doc. A to sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego w realizacji konkretnych zleceń możliwe jest można powiedzieć, niemalże od ręki. Z racji na niezbyt wysokie wymagania co do nośnika, przygotowanie materiału do druku jest tanie i krótkie - oczywiście w zależności od nakładów. Przeszkodą może być jednak wielkość, czyli gramatura papieru i format danego projektu. Druk cyfrowy stosuje się najczęściej do wydrukowania projektów o maksymalnej wielkości A3+ - a to zamyka się w obrębie wizytówek, ulotek oraz broszur, których grubość nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy jest bardziej skomplikowaną i droższą technologią, to opłacalną tylko w zleceniach masowych. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk offsetowy uniemożliwia na zmiany "na bieżąco”. Jednak druk offsetowy to przede wszystkim znakomita jakość – wszystko dzięki rozdzielczości do 4800dpi. A to sprawia, że wysokonakładowe bezproblemowo można wydrukować w niskiej cenie jednostkowej. Druk offsetowy to również większa ilość dostępnych kolorów. Nie jest to jednak typowe koło CMYK, a wzornik pantone, który zawiera w sobie m.in. odcienie złota i srebra, co może dać niesamowite rezultaty zwłaszcza w wymagających projektach.

Wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Obecnie jakość wydruków zarówno w technice cyfrowej, jak i offsetowej jest na zbliżonym poziomie. Druk cyfrowy jest bardziej wyrazisty, tańszy i szybszy przy mniejszych nakładach. A same wydruki można pozyskać od ręki. Zaletą jest też fakt, że poprawki można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony druk offsetowy to gwarant najwyższej jakości. To również o wiele lepsze możliwości kolorystyczne, a także wierniejsze oddanie barw i półtonów. Minusem jest jednak wolny czas pracy i konieczność początkowego "rozgrzania" maszyny, jednak możliwość druku na wielu materiałach o różnych gramaturach wybacza tą wadę.

W obecnych czasach, reklama rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowe pomysły, dopracowane w każdym szczególe kampanie reklamowe, coraz bardziej urozmaicone plakaty – to rzeczywistość, za którą każdy chce nadążyć i do niej się dopasować. Dlatego też w przypadku tworzenia jakiejkolwiek reklamy, dobrze jest korzystać z profesjonalnych maszyn, które są gwarancją solidnego wykonania. W taki właśnie sprzęt wyposażona jest każda drukarnia cyfrowa, gdzie kolor i papier powinny być najwyższej jakości.

Na co zatem warto zwrócić uwagę, aby wybrać mądrze i skutecznie?

Jakość – uzyskanie dobrej jakości wydruku nie jest możliwe bez użycia najnowocześniejszych technologii. Dlatego wybierając drukarnię cyfrową, warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju sprzęt jest tam używany oraz czy posiada różnego rodzaju atesty. Jest to pozornie mało ważna rzecz, ale może diametralnie zmienić jakość plakatu czy ulotki.

Ceny – jest to zapewne jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o poszukiwania wykonawców zlecenia. Jeśli w grę wchodzi drukarnia cyfrowa, taniej nie zawsze znaczy lepiej. Owszem, wydamy mniej pieniędzy a za pozostałe kupimy inne przydatne rzeczy, ale czy będziemy zadowoleni z efektu? Drukarnie wykorzystujące najnowsze technologie z reguły są droższe, ale w zamian oferują doskonałą jakość wydruku. Warto zatem zainwestować nieco wyższą kwotę, aby cieszyć się profesjonalną obsługą i satysfakcjonującymi efektami pracy.

Wygoda – chodzenie do drukarni nie zawsze jest miłym i przyjemnym obowiązkiem, zwłaszcza jeśli znajduje się ona na drugim końcu miasta. Wybierając zatem drukarnię cyfrową, warto rozejrzeć się nieco w internecie, gdyż tam znajduje się dużo ofert drukarni, gdzie wszystko załatwiane jest jedynie przy pomocy komputera. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają utrudniony dostęp do tego typu miejsc, lub najzwyczajniej w świecie, nie lubią ruszać się z domu i wolą załatwić wszystko siedząc przy kuchennym stole.

Wybór odpowiedniej drukarni cyfrowej może okazać się kluczowym, jeśli chodzi o reklamę. Dlaczego? Tylko dobrej jakości i profesjonalnie wykonane materiały reklamowe są w stanie przyciągnąć uwagę współczesnego konsumenta. Jest to trudne, gdyż na rynku panuje ogromna konkurencja, dlatego odpowiednia drukarnia cyfrowa może okazać się jedynym kluczem do sukcesu.

Nowoczesne drukowanie cyfrowe pozwala obniżyć koszty i znacznie przyspieszyć czas realizacji, przy zachowaniu wyrazistości i wysokich parametrów. Wykorzystuje się tutaj dane zapisane w pamięci komputera (lub innego nośnika), które zwykle od razu przenoszone są na wybrane podłoże – papier zwykły lub samoprzylepny, folię przezroczystą czy kolorową.

Metoda ta daje możliwość realizowania zleceń praktycznie „od ręki” – już od jednej sztuki. Pozwala dokonywać drobnych modyfikacji w projektach (np. kolorów, rozkładu elementów, wielkości czcionek) w trakcie rozpoczętego już procesu. Tradycyjne techniki drukowania offsetowego nie umożliwiają wprowadzania dodatkowych danych i zmieniania informacji.

Obecnie stosuje się odmienne rodzaje druku cyfrowego, które różnią się zasadą działania, stosowanymi barwnikami oraz urządzeniami. Poszczególne opcje pozwalają uzyskać zbliżone efekty, które wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem realizacji.

Drukowanie elektrofotograficzne (laserowe) to metoda wywodząca się z kserografii. Warstwę fotoprzewodzącą naświetla się za pomocą promieni laserowych lub diod. Kolejnym krokiem jest wywoływanie oraz przenoszenie tonera na podłoże. Następnie odbitka jest utrwalana. Toner (proszek barwiący zmieszany z żelazem) trafia na papier lub folię w wyniku działania sił przyciągania elektrostatycznego, a następnie wiąże się z nim pod wpływem ciepła. Laserową technikę druku cyfrowego wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne.

Jonografia to podobna zasada działania do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują tutaj strumień jonów.

Magnetografia pozwala tworzyć obraz z wykorzystaniem gęstej siatki obwodów elektrycznych. Rozmieszczone są one na cylindrze, aby móc wytworzyć pole magnetyczne. Proszek ferromagnetyczny odbije obraz w miejscach, gdzie pole to zadziała.

Termografia to technika gdzie wydruk powstaje z udziałem ciepła – wysoka temperatura działa na podłoże lub wykorzystywany środek barwiący. Bardzo popularna jest termografia pośrednia, która obejmuje techniki druku termotransferowego oraz termosublimacyjnego. Pozwalają one utrwalać substancje termoplastyczne na mokrym podłożu. Tego rodzaju druk cyfrowy sprawdzi się m.in. w reklamie, gdzie cenione są bardziej efektowne zdobienia wypukłe. Pięknie będzie prezentować się m.in. na firmowych wizytówkach, kopertach czy stylowych zaproszeniach.

Drukowanie cyfrowe natryskowe metoda w poligrafii określana jest także jako ink-jet. Maszyny do druku cyfrowego natryskowego posiadają specjalne głowice z dyszami oraz pompę ciśnieniową, która wyrzuca kropelki farby. W zależności od wybranego urządzenia może zostać wykorzystany tradycyjny toner lub farba woskowa (o gęstszej konsystencji). Komputer, za pomocą impulsów elektrycznych, steruje całym procesem wydruku.

Drukarnia może wykorzystywać technologię kropel pojedynczych lub ciągły strumień. Ink-jet pozwala uzyskać wysoką jakość przy zachowaniu cichej pracy. Kolory są tutaj bardzo wyraziste, a jednocześnie delikatne. Technika znajduje zastosowanie w wydrukach wielkoformatowych, przemysłowych, termosublimacyjnych oraz do znakowania obiektów trójwymiarowych.

Leave a Comment