Indywidualny panel operatora — usprawnienie procesu druku etykiet

Spersonalizowany panel operatora umożliwia intuicyjną obsługę drukarki, co przekłada się na optymalizację czasu oraz kosztów związanych z drukowaniem etykiet. Oprogramowanie daje możliwość zaprogramowania gotowych etykiet, które są umieszczane w panelu dotykowym drukarki. Upraszcza to obsługę urządzenia oraz pomaga uniknąć przestojów. Rozwiązanie wyklucza możliwość ingerencji w zaimplementowany wzorzec etykiety, eliminując tym samym kosztowne pomyłki.

Jakie możliwości daje personalizowany panel operatora?

Możliwość zaprojektowania panelu operatora i dopasowania go do indywidualnych potrzeb klienta to rozwiązanie możliwe do zastosowania w przemysłowych modelach drukarek TSC z dotykowym ekranem. Usługę taką oferuje obecnie producent drukarek TSC.

Nowsze drukarki przemysłowe dają możliwość zaprojektowania indywidualnego panelu operatora. Ikonki można ulokować na ekranie według własnych potrzeb. W Etisoft taką usługę oferujemy w przypadku drukarek przemysłowych TSC modeli serii MH oraz MX. Urządzenia te umożliwiają ułożenie panelu operatora tak, aby w łatwy sposób wskazać odpowiednią etykietę do druku – tłumaczy Arkadiusz Krużycki, menedżer produktu w Dziale Rozwoju Produktu w Etisoft.

Personalizacja obejmuje możliwość obsługi drukarki wyłącznie na panelu dotykowym urządzenia. Tym samym komputer i edytor etykiet mogą znajdować się poza stanowiskiem pracy. Indywidualny panel umożliwia wybór wzorca etykiety wcześniej zaprojektowanej i zaimplementowanej do drukarki. Wyklucza to możliwość ingerencji operatora w wygląd wzorca, eliminując tym samym ryzyko kosztownych pomyłek.

Zdarza się jednak, że dane na etykiecie ulegają zmianie. Wówczas wystarczy wykonać zdalnie kilka prostych operacji.

W przypadku etykiet, na których mają być umieszczane zmienne dane, wystarczy podłączyć drukarkę do sieci i odpowiednio przygotować wzorzec etykiety, następnie powiązać go z odpowiednim miejscem w systemie czy bazą danych, zaimplementować do drukarki i przypisać indeks lub ikonę na panelu operatora. Po wybraniu przez użytkownika konkretnego wzorca dane zostaną automatycznie pobrane i wydrukowane na etykiecie – mówi ekspert z Etisoft.

Indywidualny panel operatora – najważniejsze zalety

Personalizacja panelu operatora daje wymierne korzyści. Prosta obsługa urządzenia stanowi skuteczny sposób na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.

Optymalizacja czasu

Indywidualny panel operatora przyczynia się do skrócenia czasu potrzebnego do przyswojenia umiejętności obsługi drukarki przez użytkownika. Czytelne ikony sprawiają, że korzystanie z drukarki staje się intuicyjne – proces przeszkolenia nowych operatorów jest więc znacznie szybszy. Uproszczenie sposobu korzystania z drukarki przekłada się również na łatwą zastępowalność osób obsługujących te urządzenia.

Optymalizacja kosztów

Personalizacja panelu operatora stanowi także sposób na oszczędności w firmowym budżecie. Jedną z najważniejszych zalet jest brak konieczności montowania na każdym stanowisku pracy kosztownego sprzętu w postaci komputera, na którym znajduje się zakupiona licencja do tworzenia etykiet. Do pracy na stanowisku wystarczy sama drukarka oraz umiejętność jej obsługi. Zakłady oszczędzają więc na dodatkowym sprzęcie, oraz ograniczaniu ilości szkoleń.

Indywidualny panel umożliwiający wybór zaimplementowanego wcześniej wzorca etykiet stanowi także sposób na uniknięcie przestojów i kosztownych pomyłek związanych z nieprawidłowościami powstałymi w procesie drukowania etykiet. Przekłada się to również na oszczędność materiałów wykorzystywanych do ich przygotowania.

Pozostałe korzyści

Indywidualny panel operatora daje użytkownikowi łatwy wybór odpowiedniego wzorca etykiety, jednocześnie uniemożliwiając edycję etykiety przez osoby nieuprawnione do wprowadzania zmian. Gwarantuje to bezpieczeństwo danych i eliminuje ryzyko powstawania z tego powodu błędów – dane na etykiecie zostają pobrane z zewnętrznych źródeł. Oprogramowanie umożliwia także zdalne wprowadzanie modyfikacji do drukarki oraz dodawanie nowych wzorców etykiet do panelu operatora bez potrzeby fizycznego kontaktu z urządzeniem na stanowisku pracy.

Więcej o druku i branży

Główną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jego technologia umożliwia wydruk bezpośrednio z pliku w wersji elektronicznej – najczęściej zapisane w formacie PDF, a nierzadko też doc. A to sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego w realizacji konkretnych zleceń możliwe jest można powiedzieć, niemalże od ręki. Z racji na niezbyt wysokie wymagania co do nośnika, przygotowanie materiału do druku jest tanie i krótkie - oczywiście w zależności od nakładów. Przeszkodą może być jednak wielkość, czyli gramatura papieru i format danego projektu. Druk cyfrowy stosuje się najczęściej do wydrukowania projektów o maksymalnej wielkości A3+ - a to zamyka się w obrębie wizytówek, ulotek oraz broszur, których grubość nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy jest bardziej skomplikowaną i droższą technologią, to opłacalną tylko w zleceniach masowych. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk offsetowy uniemożliwia na zmiany "na bieżąco”. Jednak druk offsetowy to przede wszystkim znakomita jakość – wszystko dzięki rozdzielczości do 4800dpi. A to sprawia, że wysokonakładowe bezproblemowo można wydrukować w niskiej cenie jednostkowej. Druk offsetowy to również większa ilość dostępnych kolorów. Nie jest to jednak typowe koło CMYK, a wzornik pantone, który zawiera w sobie m.in. odcienie złota i srebra, co może dać niesamowite rezultaty zwłaszcza w wymagających projektach.

Wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Obecnie jakość wydruków zarówno w technice cyfrowej, jak i offsetowej jest na zbliżonym poziomie. Druk cyfrowy jest bardziej wyrazisty, tańszy i szybszy przy mniejszych nakładach. A same wydruki można pozyskać od ręki. Zaletą jest też fakt, że poprawki można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony druk offsetowy to gwarant najwyższej jakości. To również o wiele lepsze możliwości kolorystyczne, a także wierniejsze oddanie barw i półtonów. Minusem jest jednak wolny czas pracy i konieczność początkowego "rozgrzania" maszyny, jednak możliwość druku na wielu materiałach o różnych gramaturach wybacza tą wadę.

Przez długie lata, gdy myśleliśmy o jakiekolwiek drukarni, to chodziło właśnie o drukarnię offsetową. Drukarnie z dużą maszyną, gdzie nanoszenie farb na papier nie odbywa się bezpośrednio, a przy użyciu formy drukowej. To właśnie na formie drukowej znajduje się obraz tego, co będzie drukowane. I jest on powielany na kolejnych arkuszach. Jest to złożony proces, ponieważ najpierw trzeba przygotować ową formę (bez zagłębiania się w różne, dostępne technologie). Dochodzimy właśnie do odpowiedzi na nasze pytanie. Drukarnia offsetowa mogłaby wydrukować 100 wizytówek, ale kosztowałyby tyle samo, co 1000 wizytówek, ponieważ nakład pracy byłby ten sam - czyli przygotowanie formy drukarskiej, przygotowanie farb, ustawienie maszyny. Dlatego też można spotkać się z pozornie niemiłymi drukarzami, którym nie chce się tłumaczć istoty druku offsetowego. Ale to nie znaczy, że wszyscy są niemili!

Obecnie jest to już niemal standard i podstawowy nakład wizytówek. No ale co się zmieniło, że niektóre drukarni oferują wizytówki w mniejszych nakładach? Różnica dotyczy technologii. Stało się to możliwe, dzięki ciągle rosnącej popularności druku cyfrowego. Druku bez form drukowych, bezpośrednio na papierze. Czyli prościej, szybciej i przede wszystkim taniej. Bez problemu można wydrukować nawet 1 plakat i przesłać je od razu do klienta.

Niejednokrotnie mogliście usłyszeć negatywne opinie na temat jakości druku cyfrowego, że to nie ta jakość itd. Tak były, na początku wprowadzania tej technologii. Te czasy jednak minęły i dla większości projektów nie będzie widać żadnej różnicy w jakości wydruku, niezależnie od wybranej technologii.

Wybierz druk cyfrowy, jeśli potrzebujesz niższy nakład i masz mniej czasu. Czyli jeśli potrzebujesz 100 ulotek A5 na jutro, wybierz druk cyfrowy.  Druk offsetowy będzie bardziej opłacalny przy większych nakładach - np 1000 plakatów A3.

Wybór właściwego wariantu wydruku może sprawić wiele problemów, ponieważ część osób zlecających profesjonalny wydruk zupełnie nie orientuje się, na czym polegają obie techniki druku.

W przypadku tradycyjnego druku cyfrowego cały proces polega na naświetlaniu wałka z warstwą fotoprzewodzącą, do której w miejscach gdzie mamy uzyskać obraz podczepiają się drobinki toneru, by następnie podczas przenoszenia na docelowy nośnik (papier) uzyskać wierne odwzorowanie oryginału.

Natomiast wydruk w technologii offsetowej jest znacznie bardziej zaawansowany. Obraz jest w pierwszej kolejności naświetlany na naświetlarce CTP. Kolejno jest przenoszony z płaskiej formy na podłoże drukarskie. Uruchomienie procesu drukarskiego to dość spory koszt w porównaniu z drukiem cyfrowym.

Co ważne, chociaż wiele osób nie zauważa tej różnicy, w druku offsetowym – ze względu na trwałe naświetlanie obrazu na płaskiej powierzchni – nie ma możliwości wprowadzenia zmian w projekcie w trakcie rozpoczętego procesu wydruku.

Biorąc pod uwagę cenę, droższym rozwiązaniem jest druk offsetowy. Wynika to właśnie z wykorzystywanej technologii. Dlatego też ten rodzaj wydruku jest opłacalny przy masowym druku tego samego projektu. Tutaj jednak pojawia się pytanie, kiedy możemy mówić o wydruku masowym. Wszystko zależy tak naprawdę od kilku parametrów – nie tylko ilości drukowanych egzemplarzy, ale przede wszystkim od jego formatu czy ewentualnego uszlachetnienia. Wykorzystanie druku cyfrowego czy offsetowego to zwykła kalkulacja oparta na formacie projektu, czasie jego realizacji i jakości wydruku. Przykładowo: wydruk projektu w formacie A3 w nakładzie 200 szt. na papierze kredowym będzie tańszy w przypadku offsetu. Z drugiej strony karty w formacie DL i nakładzie 1000 szt. opłaca się wydrukować cyfrowo. Jak widać, w przypadku wydruku cyfrowego i offsetowego, nakład jest pojęciem względnym. Patrząc jednak na kwestię kosztów z drugiej strony, jeśli planujesz wydruk wysokonakładowy, to właśnie offset będzie najbardziej optymalnym – zarówno jakościowo, jak i cenowo – rozwiązaniem.

 Offset ma najwyższą rozdzielczość wydruku spośród wszystkich możliwych technologii, a jej wartość może wynieść nawet 4800 dpi. Tyle teorii, gdyż w praktyce zalecaną rozdzielczością wydruków jest wartość 300 dpi, która zapewnia odpowiednią ostrość wydruku.

Leave a Comment