Druk cyfrowy

Druk wielkoformatowy cyfrowy doskonale nadaje się przede wszystkim do produkcji małonakładowych, nietypowych i personalizowanych. W przeciwieństwie do klasycznego druku offsetowego nie wymaga on bowiem skomplikowanej i kosztownej przygotowalni. Koszty startowe są więc niewielkie, a więc koszt wydruku nawet małych nakładów relatywnie niski.

Poligrafia w drukarniach cyfrowych
W drukarniach wykorzystywane są urządzenia pozwalające na druk różnego rodzaju. Gama sprzętu jest bardzo szeroka. Technologie cyfrowe wykorzystywane są przede wszystkim do druku bezpośrednio z przesłanego pliku. W tym przypadku nie trzeba więc naświetlać klisz, blach drukarskich i kalibrować maszyn, co jest czasochłonne i kosztowne.Technologie tego typu stają się coraz popularniejsze. Wpływ ma na to na pewno ich szybkość, elastyczność oraz ekonomiczność.

Szybkość produkcji ma znaczenie
Duże drukarnie cyfrowe zamówiony nakład potrafią wydrukować w ciągu zaledwie kilku godzin od momentu złożenia zlecenia. Zależy to także oczywiście od stopnia skomplikowania wykończenia introligatorskiego pracy.

Wysoka elastyczność druku cyfrowego
Z uwagi na to, że obraz tworzony jest bezpośrednio na bębnach maszyn cyfrowych, można dokonywać zmian nawet w ostatniej chwili. Takie elektroniczne tworzenie obrazu na bębnie drukującym pozwala również na druk zmiennych danych na poszczególnych kartkach. Taka wymiana danego fragmentu tekstu czy obrazu nazywana jest personalizacją wydruku.

Kiedy warto postawić właśnie na druk cyfrowy?
Druk cyfrowy idealne sprawdza się do druku prac pełnokolorowych w stosunkowo niewielkim nakładzie, które muszą zostać wykonane szybko. To w zasadzie jedyne rozwiązanie dla osób, które chcą wydrukować bardzo mały nakład różnego rodzaju form. Druk cyfrowy jest także niezastąpiony w przypadku prac personalizowanych, a więc dopasowywanych do danej osoby np. zaproszeń z wypisanym imieniem i nazwiskiem osoby zapraszanej. Główne korzyści płynące z tego rodzaju druku to wysoka wydajność i elastyczność.

Leave a Comment